Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Ma confrunt cu următoarea situație: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Ma confrunt cu următoarea situație: vecinii din ...

Bună ziua,
Ma confrunt cu următoarea situație: vecinii din spatele casei s-au apucat de demolat casa, având perete comun. La demolare am fost înștiințati ca se va dărâmă peretele unde avem magazia, urmând ca noi sa îl reparam.
În mod legal cine este obligat sa repare zidul comun?
Buna ziua

In lipsa altor informatii se prezuma ca gardul dintre proprietati este proprietate comuna.

Art. 663 Cod Civil: coproprietarul nu va putea fi aparat de a participa la cheltuieli in cazul in care are o constructie sprijinita de gard ori in cazul in care trage un alt folos din exploatarea despartiturilor comune.

Deci participati 50/50 la reparatia gardului.