Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prenatal 1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prenatal 1

Buna seara am si eu o nelamurire despre concediu prenatal.Concediu prenatal se considera cel care se plateste cu 85%,cel care are codul 08?Pentru ca am luat de la personal o adeverinta cu ultimile zile de concediu pe ultimele 12 luni,iar dansa mi-a trecut zile adunate impreuna si concediu medical si cel prenatal,Eu am stat in medical pina sa intru in prenatal,dar pt cu totul alta boala,medical platit cu 75%adica pt boala obisnuita.Este corect sa adune zilele de cm cu cele de concediu prenatal.MULTUMESC FRUMOS
este corect...se considera tot medical...
Concediul de maternitate (prenatal si postnatal) nu se aduna cu celelalte concedii medicale, in adeverintele de concediu medical pe ultimele 12 luni.
Nu este corect pentru fiecare concediu medical acordat conform OUG 158/2005 se cumuleaza ,dar pe cod de indemnizatie.