Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz completare Carte de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz completare Carte de Munca

Buna seara,

am lucrat la o firma circa 3 sapt dupa care m-am angajat la alta firma. Problema este ca cei de la care am plecat refuza sa imi treaca experienta pe cartea de munca. Ce pot face in cazul acesta?
Eu am avut contract inregistrat la ITM in perioada respectiva, am platit taxe etc.

Ma poate ajuta noul angajator sa-mi completez experienta?

Multumesc
Adresati-va ITM, angajatorul avea obligatia inscrierii activitatii in cartea de munca. Noul angajator nu o poate face decat in bza unei adeverinte eliberate de vechiul angajator si viazata de ITM.
cu contractul de munca inregistrat mergeti la itm si va opereaza vechimea, nu experienta.
din cate am auzit un angajator nu poate da o adeverinta de vechime unui angajat daca are carnet de munca, ci este obligat sa scrie in el perioada si functia.

Nu am inteles , cum adika imi opereaza vechimea si nu experienta?

va referiti la perioada lucrata la angajatorul precedent?

ca la asta ma refeream si eu cand am spus "experienta" :) , adika cele 3 sapt care le-am lucrat

Multumesc anticipat
diablo, utilizator
din cate am auzit un angajator nu poate da o adeverinta de vechime unui angajat daca are carnet de munca, ci este obligat sa scrie in el perioada si functia
.
Era obligat atata timp cat cartea de munca era la el. Acum cartea de munca fiind la noul angajator, acesta poate face inscrieri dar numai in baza unei adeverinte eliberate de vechiul angajator si vizata de ITM.
Eu zic ca se poate obtine o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Daca nu se rezolva altfel.

avocat Claudiu Lascoschi