Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cartea de munca

Buna ziua! Mai exista inca cartile de munca? Si cum ii pot determina pe fostii angajatori sa-mi treaca vechimea in cartea de munca pt. perioada in care am lucrat la ei?
Da inca mai exista carti de munca.
Va puteti adresa cu o cerere scrisa catre fiecare societate unde ati lucrat pentru a va elibera o adevarinta de vechime in munca.Acestea le duceti la societatea unde lucrati si vi le trece in cartea de munca daca aveti .
Daca nu vi s-a intocmit carnet de munca pana in prezent solicitati acest lucru angajatorului..
ioanina_dima a scris:

Buna ziua! Mai exista inca cartile de munca? Si cum ii pot determina pe fostii angajatori sa-mi treaca vechimea in cartea de munca pt. perioada in care am lucrat la ei?

Actualul angajator sau ITM-ul va poate completa vechimea in munca pe bza adeverintelor de vechime eliberate de catre fostii angajatori.