Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declarație mincinoasă
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declarație mincinoasă

Cum se poate apara o persoana X de o persoana Y, daca Y, după ce a fost internata in spital cu lovituri pe care nu i le-a facut X ( in spital nu a declarat ca ar fi fost batuta de X), ci după ce s-a externat, a facut plangere si si-a scos certificat medico-legal? Este luata in considerare o înregistrare, care dovedește că Y minte? Sau un mesaj pe care Y i l-a trimis lui X, înainte de a face plangerea, in care ii spune ca nu e vinovata cu nimic? În ce constă un ordin de protecție? Mulțumesc.
Elisof, utilizator
x se poate apara prin orice mijloc de proba.