avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Despre executare persoana fizica garanta
Discuție deschisă în Executare silită

Despre executare persoana fizica garanta

Executorul judecatoresc pune poprire pe contul de salar al unei persoane,pentru neachitarea unui credit.Executorul judecatoresc are bunuri mobiliare gajate de executat,lucru pe care nu l-a facut pana acum,insa poprire pe cont,la persoana garanta,da.
Nu s-a facut o notificare prealabila catre garant...conform contractului semnat...doresc sa va intreb,cat la suta din salar poate executorul sa retina,pentru datorie?Tot salariul?? Si daca doar pe jumate,sau 30%,restul ramas se poate scoate?

Executorul nu trebuia sa execute garantiile mobiliare si dupa aceea cele personale,sau nu este o ordine anume?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 00:36, 7 Februarie 2010
Depinde de clauzele contractuale .In situatia in care nu sunt specificate formele de executare se poate incepe executarea silita prin poprire de venituri .Nu se pot popri mai mult de 50% din veniturile salariale .Sau popririle cumulate nu pot depasi 50% din veniturile salariale .
meroiud a scris:

Depinde de clauzele contractuale .In situatia in care nu sunt specificate formele de executare se poate incepe executarea silita prin poprire de venituri .Nu se pot popri mai mult de 50% din veniturile salariale .Sau popririle cumulate nu pot depasi 50% din veniturile salariale .


Vreau sa-mi spuneti unde scrie in lege...cu retinutul din venit personal....va rog
In Codul de Procedura Civila , capitolul executarea silita .
meroiud a scris:

In Codul de Procedura Civila , capitolul executarea silita .


Multumesc frumos,pentru raspunsul promt...dar mai am o intrebare...
Daca se popreste 50% din salar,restul de bani ii pot scoate de pe cont??
Da.


Editare:
scuze, am recitit mesajul dvs. si vreau sa va intreb ceva. Este de fapt vorba de fidejusor!? Probabil ca nu stiati ca aveti la dispozitie invocarea beneficiului de discutiune. Acesta este o facultate pe care legea o confera fidejusorului, de a cere creditorului, care s-a indreptat cu urmarirea impotriva lui, sa urmareasca mai intai bunurile debitorului, si numai dupa aceea, daca nu va fi indestulat, sa-l urmareasca pe el ( art. 1662 si 1663 Cod civil).
Ati facut asta?
Ultima modificare: Duminică, 7 Februarie 2010
Ana-Maria Dutescu, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Girant poprit, titular de credit....bine-mersi ! simovi simovi Povestea e urmatoarea. Tocmai am fost anuntat de departamentul resurse umane de la unitatea unde lucrez ca mi s-a infiintat o poprire pe salar in urma ... (vezi toată discuția)
Poprire pensie girant dan27gan dan27gan Buna ziua, Tatal meu este pensionar si are o poprire pe cont pentru ca acum 10 ani a girat un coleg care refuza sa-si achite creditele. Din ce am inteles ... (vezi toată discuția)
Amanare poprire calytul calytul Pot face o adresa la exectorul bancar prin care sa demonstrezez ca eu ca si girant am rate mai mari decat salariul, si sa nu-mi puna poprire pe salar.? Conform? (vezi toată discuția)