avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie 2016, cand ...

Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie 2016, cand ar trebui sa fac reabilitarea de drept? In ce an ? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Lăzăruţiu Lucian , Avocat 18:45, 16 August 2024
Buna ziua
Nu este reabilitare de drept, ci reabilitare judecatoreasca.

Art.166 Cod penal
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:

a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

Termenul de reabilitare se calculeaza de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale sau de la data cand aceasta s-a prescris.
Deci 8 ani si 6 luni.
Ultima modificare: Vineri, 16 August 2024
Lăzăruţiu Lucian, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare cazier adizu adizu Buna ziua am executat o pedeapsă de 1an 6luni am fost eliberat condiționat pe 28 iunie 2017 iar termenul final al pedepsei a fost pe 31decembrie 2017 în ... (vezi toată discuția)
Prescriere cazier panduru28 panduru28 buna ziua, am fost condamnat la o pedeaspa cu inchisoarea de 4,6 luni , am fost pus in libertate in aprilie 2007 conditionat, as vrea sa-mi spuneti in cat timp ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea dupa efectuarea unei pedepse BullTerrier77 BullTerrier77 Buna ziua. Adresez aceasta intrebare la rugamintea unui vecin de bloc. Dansul a efectuat o pedeapsa cu inchisoarea in urma unui furt(nu stiu prea multe ... (vezi toată discuția)