Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie 2016, cand ...

Buna ziua! Am fost condamnat la 4,6 ani in 19 iunie 2016, cand ar trebui sa fac reabilitarea de drept? In ce an ? Va multumesc!
Buna ziua
Nu este reabilitare de drept, ci reabilitare judecatoreasca.

Art.166 Cod penal
(1) Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţă, după împlinirea următoarelor termene:

a) 4 ani, în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 2 ani, dar care nu depăşeşte 5 ani;

Termenul de reabilitare se calculeaza de la data cand a luat sfarsit executarea pedepsei principale sau de la data cand aceasta s-a prescris.
Deci 8 ani si 6 luni.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat