Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Vreau sa demisionez de la locul actual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Vreau sa demisionez de la locul actual de munca pentru ...

Buna ziua! Vreau sa demisionez de la locul actual de munca pentru a ma duce la alt angajator. Astazi am anuntat ca vreau sa plec dar nu mi sa acceptat demisia , am spus ca nu mai vin si ca tot trebuie sa imi dea demisia si mi.a soys ca ma poate tine si 2 luni cu absenta nemotivata. Cum pot sa desfac mai rep3de contractul de munca.?
1. Demisia nu trebuie aprobata de angajator. Angajatorului i se aduce la cunostinta faptul ca doriti sa incetati raporturile juridice de munca.
Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia.

2. Contractul individual de munca poate fi suspendat in situatia absentelor nemotivate ale salariatului, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca, precum si prin regulamentul intern.

3. Puteti merge la alt angajator, atat timp cat absentati de la vechiul angajator.