Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procurorii dupa ce lege raspund?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procurorii dupa ce lege raspund?

Doresc sa dau in judecata parchetul. Mentionez ca deja am inaintat dosarul instantei, si am termen pentru intampinarea dosarului de la parchet (pe care nu l-au facut si evident n-aveau de unde sa-l inainteze instantei, asa cum stiam). Exista vreun precedent in care prim procurorul este retrogradat / concediat, pe baza de incompetenta sau coruptie? Oricum o sa incerc...

#-o Nesimtirea continua. Mi s-a trimis in urma plangerii asupra rezolutiei NUP, doua hartii. Pe una specifica rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, [...] este legala si temeinica. Nu numai ca parchetul nesocoteste constitutia si legile tarii in vigoare, dar, pe cealalta hartie zice: "nu specific dosarul, numele procurorului, sau numele reclamatilor [...] si nu poate face nimic pana nu-i precizez" , dar stie totusi care e rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, automat si numele partilor implicit si a procurorului. :stunned:

Amandoua sunt semnate de acelasi prim procuror, Marian Trusca, la fel ca si emiterea rezolutiei NUP initiale. Dealtfel cazul e destul de atipic ca sa-si aduca aminte, daramite cand emite doua hartii si cere informatii intr-una care se gasesc in cealalta, si mi le cere mie, inafara de faptul ca stie cum ma numesc, si e suficient fiindca nu am decat un singur caz la parchet, si sunt unic la nume in lume. Daca prim procurorul nu mai stie cu dreapta ce-i face stanga e cazul sa fie disponibilizat #-o

Nu stiu daca veti obtine castig de cauza.
Care este motivul concret?
Va puteti adresa cu plangere catre Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) in temeiul legii 303/2004 in baza careia procurorii pot fi suspendati din functie sau eliberati din functie pt abateri disciplinare - art. 62. 63, 64, 65.
Potrivit legii 303/2004, procurorul este suspendat din functie daca a fost pusa in miscare actiunea penala impotriva sa prin ordonanta sau rechizitoriu, pentru savarsirea unei infractiuni (de ex. infractiunea de abuz in serviciu sau purtare abuziva, etc...). De asemenea, potrivit acestei legi, pe perioada suspendarii din functie, procurorului nu i se platesc drepturile salariale, aceasta perioada neconstituind vechime in munca. Legea mai prevede ca eliberarea din functie a procurorului se dispune de catre Presedintele Tarii prin Decret, la propunerea CSM.
Teoretic ,in raport de maniera de cercetare/solutionare prestata in anumite cauze,in parte este de inteles revolta dvs.
Nu a-ti fost darnic in concretizarea obiectului plangerii
Chiar daca a-ti formulat actiune ,instanta nu are competenta sa se pronunte asupra activitatii procurorilor si judecatorilor.
Aveti dreptul legal a sesiza oficial CSM in conformitate cu disp Legea nr 303/2004.
Ca sa nu fim rautatciosi,corb la corb...
In cazuri motivate ,de notorietate,CSM a dispus sanctionarea si chiar mutarea procurorului,dar in cazuri complexe.
ynocentta, utilizator
Nici macar nu s-au ocupat de cercetari. Cand am cerut sa vad dosarul si am cerut prelevare probe concomitent, am primit raspunsul ca: "Dupa ce e finalizat", si, imediat a fost si inchis cu NUP, primind prin posta rezolutia in doi peri (care se putea da si in 2 saptamani, nu la doua luni jumatate cand am fost eu la ei). Chiar sunt curios ce vor nascoci ca sa salveze aparentele, dar sunt iarasi sigur ca nu-i intereseaza sa faca nici macar atat. Nici macar nu este legal temeiul lor NUP.

Nu stiu daca veti obtine castig de cauza.
Care este motivul concret?

Nu s-au obosit nici macar sa preleveze probele (false) de care s-a folosit comisia de cercetare disciplinara, care m-a concediat, pot sa bag mana in foc. Cercetarile lor sunt nule, sa vedem cu ce acte o sa incerce ei sa demonstreze ca si-au facut datoria, desi mai au timp s-o faca. Oricum au depasit si termenul de raspuns de 2 ori, si daca nu ii atacam in instanta nici nu se trezeau (dovada ca fac astfel de gafe) sa-mi dea raspuns.