Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procurorii dupa ce lege raspund?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procurorii dupa ce lege raspund?

Doresc sa dau in judecata parchetul. Mentionez ca deja am inaintat dosarul instantei, si am termen pentru intampinarea dosarului de la parchet (pe care nu l-au facut si evident n-aveau de unde sa-l inainteze instantei, asa cum stiam). Exista vreun precedent in care prim procurorul este retrogradat / concediat, pe baza de incompetenta sau coruptie? Oricum o sa incerc...

#-o Nesimtirea continua. Mi s-a trimis in urma plangerii asupra rezolutiei NUP, doua hartii. Pe una specifica rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, [...] este legala si temeinica. Nu numai ca parchetul nesocoteste constitutia si legile tarii in vigoare, dar, pe cealalta hartie zice: "nu specific dosarul, numele procurorului, sau numele reclamatilor [...] si nu poate face nimic pana nu-i precizez" , dar stie totusi care e rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, automat si numele partilor implicit si a procurorului. :stunned:

Amandoua sunt semnate de acelasi prim procuror, Marian Trusca, la fel ca si emiterea rezolutiei NUP initiale. Dealtfel cazul e destul de atipic ca sa-si aduca aminte, daramite cand emite doua hartii si cere informatii intr-una care se gasesc in cealalta, si mi le cere mie, inafara de faptul ca stie cum ma numesc, si e suficient fiindca nu am decat un singur caz la parchet, si sunt unic la nume in lume. Daca prim procurorul nu mai stie cu dreapta ce-i face stanga e cazul sa fie disponibilizat #-o

Cred ca este cazul sa lamurim cateva lucruri aici:
1. Tot ceea ce am scris mai sus pot dovedi cu inscrisuri (nu sunt greseli datorate lipsei de pregatire sau supraaglomerarii sau lipsei de fonduri ci sunt "greseli" care te lasa praf cand le citesti, nu stii unde incep si unde se termina nu exista nici o lege....samd) si credeti-ma in 4 ani s-au adunat tone!!!
Am vazut totusi si exceptii...3 judecatori cinstiti si corecti din peste cel putin 70 cu care m-am " intalnit" in instante si nici un procuror!
La urma urmei acest site nu este pentru sfaturi si impartasit experienta profesionala si de viata?!
2. Cat despre "informatiile de culise" va pot spune un singur lucru: legea, respectarea si aplicarea ei nu este "informatie de culise"!
3. Dupa mai bine de 4 ani de instante de judecata si cu studii de drept va asigur ca sunt foarte in tema sa sustin tot ceea ce am scris mai sus cu tone de hartii ale "magistratilor". Sunt concluzii la care am ajuns personal, prin urmare, nu cred ca este cazul sa vina cineva sa-mi spuna ce sa cred si ce nu! Este pararea mea proprie! Si, niciodata nu am precizat "dreptatea mea"!
Va rog putina consideratie! Inteligenta nu se rezuma numai la studiile de drept astfel incat sa fie un domeniu rezervat in exclusivitate practicantilor dreptului!
4.Ynocentta - Acuze la adresa dvs?! Sunteti magistrat cumva?!
5. Va este cunoscuta notiunea "informatie cu caracter public"? La postul tv Realitatea a fost precizat faptul ca dl judecator mai sus mentionat are calitatea de inculpat intr-un dosar al DNA! Stiati asta nu-i asa ca doar este informatie publica?! Si tot informatie publica este faptul ca si-a depus candidatura pentru Presedintia ICCJ in timp ce este cercetat pentru coruptie!!!!!
6. De cand faceti dvs reguli cu privire la numele persoanelor care fac obiectul stirilor tv?!
O ultima mentiune aici cu privire la ceea ce am afirmat mai sus referitor la coruptia din sistem. Va rog sa aveti amabilitatea sa urmariti link-ul de mai jos, de pe site-ul Uniunii Judecatorilor :

[ link extern ]

UNJR isi manifesta ingrijorarea fata de numarul crescand al magistratilor cercetati sau sanctionati pentru savarsirea unor abateri disciplinare, respectiv a unor acte de coruptie

Magistratii sunt cei care recunosc public! faptul ca sunt corupti si se fac vinovati de abateri disciplinare iar fenomenul este in continua crestere!
Acum aveti si in punct de vedere oficial!
Va multumesc pentru toata consideratia dvs stimati reprezentati ai magistraturii!
:offtopic: Interventie moderator
Nu ne plac remarcile "paternale", adica acele remarci facute de catre utilizatorii obisnuiti care se erijeaza în "conducatori", prin remarci referitoare la cine si cum ar trebui sa posteze.
Nu trebuie uitat faptul ca cei desemnati sa faca ordine sunt moderatorii.
@wOlfshad3
1-Va rog ,deci repet ,va rog ,pentru a nu mai face obiectul tunului dvs de nemultumire,respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje consecutive,in acest sens aveti facilitatea editeaza
Nu stiu exact de ce va repetati sau ce legatura are nemultumirea mea cu tunurile, chiar la figurat, sau ce legatura are cu regulamentul forumului cu subiectul nemultumirii mele, inafara de a atrage atentia unui moderator. Imi place cum ganditi, fiindca observ ca sustineti o concluzie adevarata pe argumente false (nonP) V Q, insa am studiat acel capitol si-mi bate la ochi.

Presupun ca am primit raspuns pe prima pagina si astept sa vad ce se mai intampla. Daca prin absurd cazul meu nu e concludent, va puteti delecta cu:
[ link extern ]