Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... procurorii dupa ce lege raspund?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

procurorii dupa ce lege raspund?

Doresc sa dau in judecata parchetul. Mentionez ca deja am inaintat dosarul instantei, si am termen pentru intampinarea dosarului de la parchet (pe care nu l-au facut si evident n-aveau de unde sa-l inainteze instantei, asa cum stiam). Exista vreun precedent in care prim procurorul este retrogradat / concediat, pe baza de incompetenta sau coruptie? Oricum o sa incerc...

#-o Nesimtirea continua. Mi s-a trimis in urma plangerii asupra rezolutiei NUP, doua hartii. Pe una specifica rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, [...] este legala si temeinica. Nu numai ca parchetul nesocoteste constitutia si legile tarii in vigoare, dar, pe cealalta hartie zice: "nu specific dosarul, numele procurorului, sau numele reclamatilor [...] si nu poate face nimic pana nu-i precizez" , dar stie totusi care e rezolutia NUP xxxx/x/xxxx, automat si numele partilor implicit si a procurorului. :stunned:

Amandoua sunt semnate de acelasi prim procuror, Marian Trusca, la fel ca si emiterea rezolutiei NUP initiale. Dealtfel cazul e destul de atipic ca sa-si aduca aminte, daramite cand emite doua hartii si cere informatii intr-una care se gasesc in cealalta, si mi le cere mie, inafara de faptul ca stie cum ma numesc, si e suficient fiindca nu am decat un singur caz la parchet, si sunt unic la nume in lume. Daca prim procurorul nu mai stie cu dreapta ce-i face stanga e cazul sa fie disponibilizat #-o

Eu nu caut sa ma iau la tranta cu parchetul (inca), ci sa-mi vad de procesul pe care ei nu mi-l acorda. S-a mintit, s-a amenintat si s-au facut falsuri pentru a fi concediat disciplinar, si asta constituie o gama larga de infractiuni. Daca nu pot dovedi santajul (verbal), sau poate chiar falsul sub semnatura privata, pot dovedi cu siguranta calomnia, fiindca paratii au uneltiti pentru a cauza efecte disciplinare, pentru care de altfel nu au suport decat material fals, si m-au supus implicit dispretului public. Datorita acestui act penal, nu ma pot angaja, desi sunt nevinovat! Si pe ei nu-i intereseaza nici macar sa se ocupe de caz! Daca ar fi dreptate in tarisoara, ar trebui disponibilizati in primul rand cei de la ITM (la care am raportat poate 80% din obligatiile angajatorului nerespectate), desfiintate ANES, CNCD, deoarece nu-si respecta de loc legea in baza careia functioneaza, parchetul bineinteles, fiindca sunt corupti si ei sunt aceia care baga oameni in puscarii, cand ei ar trebui sa fie in puscarie; dealtfel lunar vad cate un procuror 'saltat' de anticoruptie, desi ma cam indoiesc ca ar fi altceva decat o alta minciuna, si sunt absolviti imediat dupa.

@alissa In primul rand, daca ar fi dupa procurori, nu as ajunge in instanta, deci nu mai incape in discutie sa supar instanta in primul rand. In al doilea rand, nu mai am nici o simpatie pentru un angajat care nu-si face treaba, in special cand isi bate joc de mine, si-mi pierde atata amar de vreme.

@avokitten. Mai sunt destule subiecte in care sunt date nume, dar nu stau sa caut forumul acum, le gasisem relativ usor; singurul motiv pentru care ati sters numele prim procurorului este ca va este frica de el. Nu este relevant decat ca este acelasi si pe hartia in care chiar el a respins plangerea asupra rezolutiei NUP, si numeste codul si numele partilor, iar pe cealalta hartie zice ca nu poate face nimic, fiindca nu are date suficiente, si astfel nu-mi poate considera cererile. Asa ceva este pur si simplu ori o atitudine senila, ori un 'cinism' cu 'spate' enorm. Doar este prim procuror chiar in buricul romanicii.

@ynocentta, imi pare rau, dar veracitatea imi dicteaza sa va contrazic pentru ca trebuie. Ceea ce sesizati ca obiectivitate si impartialitate este de fapt subiectivitate. Justitia in sine este obiectiva si impartiala, si judeca si condamna in functie de fapte, nu de sentimente. Eu am dovezi, si aceste dovezi plang sa fie dati afara cei care se joaca cu destinele oamenilor in numele dreptatii pe care ei au transformat-o in cu totul altceva Obiectivitatea se poate aplica foarte bine indiferent de inclinatia si credintele personale. De aceea exista legi.
P.S. Mentionez ca am facut dosarul cu mana mea, are ~ 100 de foi, contine absolut toate datele necesare, acte oficiale, tot, si este depus peste tot, dar tot nu sunt capabili sa-si faca slujba? Nu mai cred in prostie, asta e rea-vointa pe fata.
Sa speram ca prin intelegere ,obiectivism si impartialitate,decenta si civilizatie,
in timp ,vom putea sa ne ridicam nivelul ,astfel incat sa putem accede la profesionalismul si promptitudinea autoritatilor internationale .

Eu depasesc pana la absolut, acest profesionalism, prin simplu bun simt. Asta le lipseste in primul rand functionarilor 'autoritatilor' publice, ca sa fie profesionisti. Absolut oricine cu bun simt poate aplica legea, si absolut orice mocan stie cand este tras pe sfoara. Doar autoritatile, prin spatele corupt pe care se sprijina, si incompetenta generata de credinta ca daca se sprijina pe nepotism nu trebuie sa-si faca meseria, cad la nesfarsit in hau.
w0lfshad3, utilizator
@avokitten, ca dovada ca va e frica de acel prim procuror, aduc faptul ca prin insasi rezolutia (nelegala de altfel), care spune faptul ca nu e incriminata calomnia, fapt gasit astfel doar pentru prostime, fiindca barosanii se judeca foarte bine pe orgolii pe aceasta lege, iar plebeii sufera cand se incadreaza litera de lege in ea, fiindca sunt respinsi. Astfel in baza acelui act, se pot scrie pe toate gardurile cate nume si apelative incap, fiindca parchetul nu considera calomnia calomnie :))
ynocentta a scris:

@allissa
Respect opinia dvs,nu sunt partizana autoritatilor ,dar,este bine sa prezentam o pozitie obiectiva si impartiala .
Insa,exprimati foarte multa indarjire,care nu este justificata a fi aplicata de la un caz la altul.
Realizati totusi ,ca ceea ce pentru reclamant este adevar si grava infractiune,
eventual in urma cercetarii nu pot fi administrate probe in sustinere si probare,situatie in care nu sunt culpabile persoanele fizice implicate in cercetare.
Este adevarat ,in anumite cazuri subzista incalcari ale procedurii,dar totodata realizati un element real si anume lipsa de fonduri care afecteaza substantial cercetarea,care sunt obligatia autoritatii respoinsabile Sunt cazuri in care politistul ,responsabil pentru cercetarea in n cauze ,nu dispune nici macar de imprimatele pentru a convoca la audiere martorii.Daca martorii sunt domiciliati in alte localitati,incercati sa constientizati efortul si greutatile existente ,care este adevarat ,nu apartin sau nu se datoreaza reclamantului ci sistemului .
Sa speram ca prin intelegere ,obiectivism si impartialitate,decenta si civilizatie,
in timp ,vom putea sa ne ridicam nivelul ,astfel incat sa putem accede la profesionalismul si promptitudinea autoritatilor internationale .

Stimata d-na/d-soara "ynocentta" nu este nevoie deloc de fonduri pentru ca un procuror sau judecator sa aplice legea. Asa cum scrie o rezolutie de NUP tot asa scrie si o rezolutie de IUP. Asa cum un judecator motiveaza corect o aplicare a legii tot asa motiveaza si o stupizenie si o idiotenie. Cu aceleasi fonduri! Pentru acelasi salariu urias.
In plus, magistratii din Romania sunt singurele persoane din lumea asta care nu raspund pentru ce fac .
UItati-va putin la CEDO. Curtea de la Strasbourg a ajuns sa judece cate 10 cazuri o data ale Romaniei. Este penibil! Asta demonstreaza ca justitia din Romania este sub orice critica, este corupta pana in "maduva oaselor" si este generalizata la toata instantele de la judecatorie pana la ICCJ. Doar jud Costiniu, presedintele sectiei civile a ICCJ este cercetat de DNA pentru coruptie nu?!Pe cine incercati sa scuzati?! si mai ales...de ce ii scuzati?
NU are rost sa la mai luati apararea....sunt atatia oameni care cauta pe acest site un raspuns la problemele create de magistrati! si daca doriti un sondaj de opinie chiar si anonim va garantez ca in porportie de peste 85% vor subscrie punctului meu de vedere chiar daca a fost exprimat foarte scurt, clar si concis dar 100% adevarat!
Exista un "rai" mai mare pe lumea asta decat sa ai un salariu urias si sa nu raspunzi pentru ce faci?!
Salariul urias este platit din buzunarele oamenilor de care magistratii isi bat joc!!!
Sa fim realisti!
Eu sunt convins ca toti care au postat pe acest subiect,intr-un fel sau altul,subiectiv sau nu au dreptate intr-o doza mai mare sau mai mica.
Ce mi se pare insa daunator este faptul ca "se dau sentinte" cu prea multa usurinta,mai ales cu privire la anumite abordari,care nu impun neparat aceasta.
Eu nu lucrez cu procurorii,dar nu pot spune ca au gresit intentionat sau nu , mai gresesc si din nefericire,probabil, vor ma gresi,dar aceste greseli ,desi reale nu se rezolva nici prin lamentari,dar nici prin generalizari sau " sentinte de condamnare" date tuturor cu prea multa patima.
Din nefericire,sunt si probabil, vor mai fi oameni care au suferit sau vor suferi in mod nejustificat,dar sunt si persoane subiective(in mod justificat)care cred ca "dreptatea"lor este"totala"
Sunt probleme de pregatire profesionala,de aplicare gresita a legilor,de multe ori datorate lipsei de experienta si nu numai.
Eu cred ca aici, CSM-ul ar trebui sa gaseasca si sa aplice solutii.
In rest,cred ca nu este bine sa facem aprecieri cu o anumita tenta fata de oameni pe care nici nu ii cunoastem si cred ca este mai bine sa ne raportam la sfera relatarilor si a normelor de drept.
Imi cer scuze fata de persoanele ,pe care eventual le-am nemultumit...
@wOlfshad3
1-Va rog ,deci repet ,va rog ,pentru a nu mai face obiectul tunului dvs de nemultumire,respectati regulamentul forumului si nu postati mesaje consecutive,in acest sens aveti facilitatea editeaza
2-Bine.bine am inteles .toti cei care au utilizat timp ,eventual cunostiinte personale sunt vinovati de situatia cu care va confruntati dvs?
@alissa
Omiteti aspectul esential ca din start am precizat respect opinia dvs si nu m-am hazardat sa va atribui acuze
Prin sustinerile postate,demonstrati ca va aflati in eroare totala.''Asa cum scrie o solutie de NUP tot asa scrie si o solutie de IUP''.
Am precizat concret ca sunt impartiala si nu sunt partizana vreunei autoritati.
Necunoasterea autoritatilor implicate pentru solutionarea sesizarilor ,
vehementa cu care va manifestati dezaprobarea , demonstreaza ca nu stapaniti foarte multe informatii de culise ,aspect care ma determina sa va rog sa mai fiti mai rezervata in acuze ,cel putin la adresa mea.
Totodata ,incercati sa respectati dispozitiile in vigoare si nu utilizati fara consimatamantul persoanei in cauza ,numele unor persoane publice,in contextul unor aprecieri si discutii de catre dvs demarate si intretinute.
ynocentta, utilizator