Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare din somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare din somaj

O societete com . angajeaza din somaj o persoana cu varsta peste 45 ani.Ce avantaje are angajatorul?
L 76/2002- Art. 85. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe perioadă nedeterminată şomeri în vârstă de peste 45 de ani sau şomeri care sunt părinţi unici susţinători ai familiilor monoparentale sunt scutiţi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuţiei datorate la bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă persoanelor încadrate din aceste categorii, şi primesc lunar, pe această perioadă, pentru fiecare persoană angajată din aceste categorii, o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare, cu obligaţia menţinerii raporturilor de muncă sau de serviciu cel puţin 2 ani.@
(2) De facilităţile prevăzute la alin. (1), cu excepţia scutirii de la plata contribuţiei la bugetul asigurărilor pentru şomaj, datorată de angajator pentru persoanele respective, beneficiază şi angajatorii care, în raport cu numărul de angajaţi, şi-au îndeplinit obligaţia, potrivit legii, de a încadra în muncă persoane cu handicap, precum şi angajatorii care nu au această obligaţie legală, dacă încadrează în muncă pe durată nedeterminată persoane cu handicap şi le menţin raporturile de muncă sau de serviciu cel puţin 2 ani
Consultati va rog, SECŢIUNEA a 3-a- Stimularea angajatorilor pentru încadrarea în muncă a şomerilor din legea nr. 76/2002

ART. 77
Stimularea angajatorilor pentru încadrarea în muncă a şomerilor se realizează prin:
a) subvenţionarea locurilor de muncă;
b) acordarea de credite în condiţii avantajoase în vederea creării de noi locuri de muncă;
c) acordarea unor facilităţi.
:)
Art. 85.1. - (1) Angajatorii care încadrează în muncă persoane care îndeplinesc condiţiile pentru acordarea măsurilor de stimulare prevăzute la art. 80, 84.3 şi 85 din lege pot beneficia pentru persoanele respective, opţional, numai de una dintre măsurile de stimulare prevăzute la art. 80, 84.3 sau 85.
Hmmm, de asta am sugerat si io sa se studieze in intregime sectiunea 3 din legea nr. 76/2002, ar fi fost prea mult de postat aici, si altminteri, angajatorul poate opta pentru optiunea care il coafeaza cel mai bine. :)
Asa-i, o vizita la AJOFM e foarte (poate cea mai) indicata. Procedurile sunt destul de complicate (in sensul ca sunt de completat o serie de formulare tipizate specifice), dar e destul de usor de accesat sumele respective.