Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Mi s a terminat contractul de inchiriere la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Mi s a terminat contractul de inchiriere la garsoniera, ...

Buna ziua! Mi s a terminat contractul de inchiriere la garsoniera, urmand sa eliberez. Am avut o canapea extensibila pe care am folosit o drept pat iar un urma extinderii acesteia in mod repetat, o portiune de material s a deteriorat fiind mereu tras. Eu am lasat la dispozitia proprietarilor garantia ca sa si acopere costurile insa ei ma obliga la plata separat in plus. Parerea mea e insa ca nu i a scazut valoarea pe piata a canapelei din culpa mea, ci e doar degradare in urma uzurii ceea ce e cumva de asteptat. Intrebarea mea este: Au cum sa castige cazul in caz de jidecata si sa ma oblige la achizitionarea alteia? Daca pot, va atasez poze cu contractul
Matei Larisa, utilizator
Buna ziua

Depinde de scrie in contract.

De obicei garantia solicitata de proprietar este mult prea mica pentru a putea acoperi toate posibilele daune.

Uzura normala a mobilierului este aceea care rezulta din folosirea lui corespunzatoare, in conditii normale, pe durata contractului de inchiriere. Uzura normala nu afecteaza functionalitatea sau aspectul mobilierului in mod semnificativ si nu necesită reparatii sau inlocuiri daca nu sunt considerate consumabile.

Da, pot castiga daca ei fac dovada ca v-au predat canapeaua in stare buna si dvs nu puteti face dovada ca uzura s-a datorat folosirii normale si/sau a calitatii slabe a materialului.

Depinde evident si de cat timp ati folosit acea canapea. Una e sa fi fost folosita 6 luni si alta e 6 ani...

De asemenea, era de datoria dvs sa informati proprietarul in momentul in care constatat acea dauna.