Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exista posibilitatea ca in urma unui divort sa nu se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exista posibilitatea ca in urma unui divort sa nu se faca partajul, ...

Sunt casatorit si impreuna avem doua imobile (cu valori diferite). De comun acord divortam si stam fiecare in cate un imobil. Se poate interzice, prin lege, fiecaruia dintre noi sa nu mai intre in celalat imobil? Exista posibilitatea ca in urma unui divort sa nu se faca partajul, cu conditia ca bunurile comune (imobile) sa nu fie instrainate fara acordul ambelor parti (acestea sa ramana ulterior copiilor)?
AlexA00, utilizator
Nu e obligatoriu sa faceți partajul.
Dar este bine. De ce sa rămâneți agățați și sa depindeti unul de altul la nesfârșit, daca mariajul s-a terminat?
Dacă nu faceți partajul veți rămâne în continuare coproprietari pe ambele bunuri și în aceasta calitate ambii pe puteti folosi, oricum ele nu pot fi înstrăinate decât cu acordul amândurora.
raluk0207, utilizator