Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am scris demisia pe 1.08.2024.Pe 8.08.2024,remarcand ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am scris demisia pe 1.08.2024.Pe 8.08.2024,remarcand lipsa sefului ...

Am scris demisia pe 1.08.2024.Pe 8.08.2024,remarcand lipsa sefului discut cu contabilitatea care imi spune sa las demisia la sediul punctului de lucru pt a fi semnata de sef la intoarcerea din concediu.Precizez ca pe 28.07 am avut o discutie cu sefu in care i -am comunicat decizia de a demisiona de la 1.08 astfel ca de la 1.09 .2024 sa avem intrerupt orice raport de munca.Dansul nu mi-a zis ca urmeaza sa lipseasca o perioada mai lunga(aprox 2 sapt) urmand sa plece in concediu si nici cine e persoana imputernicita sa-i preia atributiile pt a-i inmana demisia scrisa la data de 1.08.La intoarcerea sa demisia mea(si a unuia dintre colegi,datata tot cu 1.08)ii sunt inmanate de superiorul meu seful de sala in dimineata zilei de 14.08(eram libera,program in ture).Vazand ca sefu nu aduce vorba despre demisie in dimineata de 17.08 il abordez eu,moment in care imi spune ca trebuie sa modific perioada de preaviz deoarece el are programate 3 concedii la inceput de septembrie si cum m-am gandit eu sa demisionez in septembrie?Ii mentionez ca stiam doar de 2 dintre concedii,il intreb cine este al3 lea si nu-mi raspunde.A2a zi dimineata afiseaza programul pe septembrie si astfel observ ca al 3 concediu este al sefului de sala si cum eu stiu sa-l inlocuiesc realizez situatia in care ma aflu.Ii trimit un mesaj sefului in care il rog ca urmatoarea zi,luni fiind sa-mi trimita nr de inregistrare al demisiei.Urmeaza un telefon din partea dumnealui,conversatie purtata in fata colegilor si ma ameninta ca daca nu stau cat vrea el nu voi vedea nici un ban.Seara imi trimite mesaj cum ca daca doresc sa demisionez sa-i prezint demisia zilele urmatoare.Practic,sustine ca nu a vazut nici o demisie din partea mea si a scos o copie din conversatia noastra pe care a inregistrat-o cu data de 20.08 obligandu-ma sa stau in preaviz pana pe 16.09.(exact cand revin colegii din concediu).Am refuzat sa semnez aceea demisie si mi-a zis ca a inregistrat-o fara semnatura mea .Am dovada converstiei cu contabilitatea,marturiile colegilor ca au vazut cand i-am dat demisiile sefului de sala,marturia colegului ca a vazut cand a luat dimineata demisiile de la acesta..Ce ma sfatuiti sa fac?Stia ca din septembrie am platite niste cursuri pt o recalificare profesionala.A2a zi dupa discutia noastra a si dat anunt de angajare(29.07).Dar se poarta asa pt ca nu a gasit oameni sa-i angajeze.Ma acuza ca imi vaa deschide proces pt prejudicii aduse lui ,firmei si colegiilor pt ca am zis ce am discutat cu dansul.O parte din acestia au si auzit conversatiile noastre.Eu cum procedez acum?
Corrrrina, utilizator