Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am primit decizia de recalculare astfel: Suma ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am primit decizia de recalculare astfel: Suma punctajelor realizate: ...

Am primit decizia de recalculare astfel:
Suma punctajelor realizate: 38.78578
Total stagiu de cotizare: 40 ani 0 luni și 9 zile
A.1 stagiu de cotizare contributiv 29 ani 0 luni și 9 zile
A2 stagiu de cotizare necontrobutiv 7 ani
(Aferent Gr.I)
A3 stagiu de cotizare necontrobutiv 4 ani
(Perioada facultate)
B. Stagiu de cotizare contributiv pentru care se acordă puncte de stabilitate 1 an 11 luni și 6 zile???? De la 25 la 29 sunt 4 ani
C. Număr puncte stabilitate pt stagiul contributiv 0.96671

Întrebare: pentru perioada studiilor superioare , la zi, nu trebuiau să se acorde 4×0.25=1
Pentru stagiu de cotizare contributiv nu trebuiau 4×0.5=2 și nu 0,96671
Pentru stagiul asimilat(facultatea la zi) ati primit punctele aferente la data deschiderii drepturilor daca vorbiti de pensie de limita de varsta.
Poate ati avut cumul de pensie salariu in acea peroada de 4 ani cu care ati depasit cei 25 ani.
Sau cautati raspunsul, aici:
EXEMPLE CALCUL STAGIU DE COTIZARE PENTRU CARE SE ACORDA PUNCTE DE STABILITATE
Numărul de puncte de stabilitate se acordă pentru stagiul de cotizare contributiv de peste 25 de ani contributivi realizaţi în sistemul public.
!!!!!!!!!!!Stagiu de cotizare pentru care NU se acorda puncte de stabilitate :
Indemnizatie de asigurari sociale intre 10.09.2003 - 01.01.2006 (incapacitate temporara de munca);
Indemnizatie de asigurari sociale intre 01.04.2001 - 01.01.2006 (incapacitate temporara de munca);
Perioada cât a beneficiat de venit de completare/plati compensatorii, ulterior datei de 1 aprilie 2001;
Somaj tehnic cf. OUG 28/2009, 4/2010;
Facultate;
Serviciul militar( armata);
Pensie invaliditate;
Indemnizatie de asigurari sociale dupa 01.01.2006( concediu crestere copil);
Decret Lege 118/1990( stramutare, prizonierat,deportat, privat de libertate);
Spor aferent Decretului 112/1965( clima greu de suportat);
Perioada somaj anterior 01.04.2001;
Perioada Decretului Lege 51/1990, privind vechimea in munca a sotiei salariate care isi urmeaza sotul trimis in misiune permanenta in strainatate ;
Spor aferent grupei I, II , deosebite si speciale;
Perioada exil;
Perioada din sisteme neintegrate;
Pensie invaliditate.
IMPORTANT!!!!!!!
Numărul de puncte de stabilitate NU se acordă pentru perioadele de stagiu de cotizare contributiv în care se cumulează pensia din sistemul public sau, după caz, pensia de serviciu acordată în baza unor legi cu caracter special, cu venituri asigurate conform legii.
În vederea acordării numărului de puncte de stabilitate, perioadele de stagiu de cotizare contributiv în care o persoană a fost asigurată simultan în două sau mai multe sisteme de asigurări sociale, care au fost integrate în sistemul asigurărilor sociale de stat, precum şi cele în care a desfăşurat concomitent activitate la mai mulţi angajatori, se iau în calcul o singură dată.
Exemplu nr. 1
Total stagiu de cotizare realizat de catre o persoana 28 de ani din care :
• 23 de ani realizati ca salariat/contract de asigurare;
• 4 ani facultate;
• 1 an somaj anterior datei de 01.04.2001/venit completare.
Stagiul contributiv 23 de ani.
Persoana nu beneficiaza de puncte de stabilitate intrucat nu a depasit stagiul contributiv de 25 de ani.
Exemplu nr. 2
Total stagiu de cotizare realizat de catre o persoana 40 de ani din care :
• 33 de ani realizati ca salariat/contract de asigurare;
• 4 ani facultate;
• 1 an si 6 luni armata;
• 1 an spor pentru conditii de munca grupa I;
• 6 luni incapacitate temporara de munca in perioada ( 01.04.2001-01.01.2006).
Stagiul contributiv 33 de ani.
Stagiul contributiv pentru care se acorda puncte de stabilitate 8 ani ( 33 ani- 25 ani=8 ani)
Persoana beneficiaza de puncte de stabilitate intrucat a depasit stagiul contributiv de 25 de ani cu 8 ani.
Exemplu nr. 3
Total stagiu de cotizare realizat de catre o persoana 25 de ani si 10 luni din care :
• 22 de ani si 6 luni realizati ca salariat/contract de asigurare;
• 1 an si 10 luni perioada salariala realizata in conditiile cumulului pensiei cu salariul;
• 1 an si 6 luni pensie de invaliditate.
Stagiul contributiv 24 ani si 4 luni, din care 1an si 10 luni in conditiile cumulului pensiei cu salariul.
Stagiul contributiv fara cumulul pensiei cu salariul este de 22 ani si 6 luni.
Persoana nu beneficiaza de puncte de stabilitate intrucat nu a depasit stagiul contributiv de 25 de ani. Pentru perioada salariala realizata in conditiile cumulului pensiei cu salariul nu se acorda puncte de stabilitate.
CONDUCEREA CJP ALBA