Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Custodie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Custodie

Buna ziua! Am 15 ani impliniti si as dori ca bunicii mei sa aiba custodie asupra mea si al fratelui meu (13 ani, face 14 in noiembrie). Mama mea are acuma custodie asupra noastra (tatal meu traieste in alta tara si a renuntat la drepturi) dar ea nu este capabila sa aiba grija de noi (bea, nu are un job stabil). Eu si fratele meu stam la bunici de foarte mult timp (10+ ani) si acestia ne intretin. Cum as putea proceda? Si fratele meu vrea ca bunicii nostrii sa aiba custodie asupra noastra, adaug si ca bunica cu bunicul meu nu au o relatia buna cu mama mea.
Salut baieti
Daca oricum locuiti cu bunicii de mult timp, nu as vedea rostul unui proces pt stabilirea domiciliului.
Cu custodia e mai complicat.
Daca mama va face necazuri, ar trebui sa vorbeasca bunicii cu Protectia copilului.
Daca e vorba doar de alocatia voastra si bunicii se descurca fara cei aprox 600 de lei, eu zic sa o lasati asa.
Dar, oricum cred ca cei mai in masura sa stabileasca ce se va intampla cu voi sunt bunicii care va cresc.
Multumesc pentru raspuns!