Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Am o intrebare despre ridicarea gardului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Am o intrebare despre ridicarea gardului de delimitare ...

Buna seara. Am o intrebare despre ridicarea gardului de delimitare a proprietatii intre vecini. Este vorba despre doua proprietati, de fapt 2 terenuri care inainte de dezmembrare alcatuiau o singura parcela, pe fiecare dintre terenuri fiind construita cate o casa. Casele sunt vechi, construite de cel putin 50 de ani. Distanta dintre case este in jur de 3 metrii, iar granita dupa dezmembrare a fost amplasata la jumatatea distantei dintre cele doua case (adica 1.5m). Fiecare casa are un cate un geam care da inspre granita. As vrea sa stiu daca se poate ridica un gard de 2m intre cele doua case, avand in vedere ca nu se respecta limita de 2m intre gard si geam. Va multumesc.
dutzus89, utilizator
Buna ziua

Da, se poate, insa in conditiile trecute in autorizatia de constructie (materiale, forma, inaltime etc...)

Tineti cont ca gardul dintre proprietati este considerat proprietate comuna in lipsa altor dispozitii.

Art 561 Cod Civil
Orice proprietar poate să îşi îngrădească proprietatea, suportând, în condiţiile legii, cheltuielile ocazionate

Art 662 Cod Civil
(2)În lipsa unor dispoziţii legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălţimea zidului comun se stabileşte de părţi, dar fără a depăşi 2 metri, socotindu-se şi coama zidului.

Art 662 Cod Civil
(1)Oricare dintre vecini îi poate obliga pe proprietarii fondurilor învecinate să contribuie la construirea unei despărţituri comune.