Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Detin un teren fara constructie pe el. unul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Detin un teren fara constructie pe el. unul dintre ...

Buna ziua! Detin un teren fara constructie pe el. unul dintre vecini vrea sa puna gard de beton. Sunt obligata sa platesc jumatate de gard? Specific ca terenul este la vanzare. Multumesc anticipat.
Bună ziua!
În acest sens aveți dispozițiile art. 662 din Codul civil, care stipulează:
"Obligația de construire a despărțiturilor comune
(1) Oricare dintre vecini îi poate obliga pe proprietarii fondurilor învecinate să contribuie la construirea unei despărțituri comune.
(2) În lipsa unor dispoziții legale, a regulilor de urbanism sau a obiceiului locului, înălțimea zidului comun se stabilește de părți, dar fără a depăși 2 metri, socotindu-se și coama zidului."