Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract vanzare-cumparare teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract vanzare-cumparare teren agricol

am cumparat de la mama mea o suprafata de 712 m.p.teren intravilan ,iar ulterior sa constatat ca nu corespunde parcela si vecinii. intrebarea este daca se poate anula acest contract si de ce acte avem nevoie,mentionez ca suntem de acord ambele parti (vanzator-cumparator ) pentru anularea contractului.
Ati mai dat o data acest mesaj???!

Succes!
www.avocatnet.ro/content/for...
MIHAI GRIGORE, Avocat
Nu se poate anula deoarece nu se poate merge pe eroare de fapt cu privire la lotul pe care trebuia sa-l cumparati.Ambele parti aveati obligatia sa va asigurati ca acela este exact terenul care facea obiectul vanzarii-cumpararii, respectiv, lotul trebuia identificat prin cadastru si intabulare.
Faceti o alta vanzare, care implica bineinteles, alte taxe.
a dat anuntul fratele meu..deci eu sunt cumparatorul iar fratele meu detine terenul acela cu care sa gresit.si nu stim cum sa solutionam problema? trebuie sa vand terenul inapoi lui mama? sau se poate rezolva cu o anulare sau nu stiu ce mod.
nu reusesc sa inteleg ceva: mama dvs avea in proprietate mai multe parcele de 712 mp?
daca doriti puteti face la notar o conventie de rezolutiune a vanzarii.
taxele sunt idem ca la vanzare.
Cel mai simplu ar fi sa se vanda.