Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Munca in afara / Somaj in tara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Munca in afara / Somaj in tara

Asa cum zice si titlul... pe data de 1 noiembrie 2009 am fost concediati colectiv. Pe data de 15 noiembrie 2009 am inceput munca in UK cu contract si tot ce trebuie. Vreau sa vin in tara sa imi depun dosarul de somaj. Desi i-am facut mamei procura ca sa se ocupe de aceste lucru, cei de la fortele de somaj nu au acceptat. Am inteles de la un prieten ca daca lucrez in afara, nu am voie sa iau somaj. Ce sanse am sa iau acest somaj si ce pot face ca sa ridice mama somajul sau sa imi fie virat intr-un cont din tara ?
Chiar daca lucrati in UK si aveti contract de munca nu puteti beneficia de somaj.Cei care solicita somajul nu au niciun venit.