Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Am o prietena ce doreste sa se casatoreasca cu o persoana de origine italiana. Ea este de f. multi ani in Italia. In urma acestei casatorii nu vrea sa isi schimbe cetatenia, dorind sa o pastreze pe cea romana. Intrebarile mele sunt 2 la numar, si anume: 1. in urma casatoriei poate sa isi pastreze cetatenia romana ? 2. daca poate sa primeasca pensie de urmas, si in ce conditii ?
Multumesc anticipat.
1 da poate pastra cetatenia romana
Despre a 2-a intrebare ce imi puteti spune?
Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care sotul supravietuitor, beneficiarul unei pensii de urmas, se recasatoreste .