Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noua lege a pensiilor e lovita de retroactivitate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noua lege a pensiilor e lovita de retroactivitate

Am mai întrebat legat de situația scăderii pensiilor, nu mi s-a răspuns.
Asa ca s-a făcut și trimis cerere de revizuire la Casa de Pensii.
Mai întreb altceva.
1) Avocatul poporului poate sesiza Curtea Constituțională pentru neconstituționalitate noii legi a pensiilor.. Mie mi se pare ca este vorba de retroactivitate - oamenii când au acceptat munca în condiții grele (grupa 1) au făcut-o așteptând-se la reciprocitate în respectarea contractului (condiții de ieșire la pensie), li s-a calculat conform legilor în vigoare la momentul ieșirii la pensie. Cum vine asta, apare o noua lege, un nou sistem de calcul, dar se aplica și celor care au ieșit la pensie după alte legi?
2) Cum se poate cere un audit (nu știu dacă este corecta exprimarea mea) la casa de pensii? Mie mi se pare ca creșterile de pensie ale unora sunt bazate pe confiscarea banilor altora. Chiar dacă este vorba ca pensiile nu scad, doar cresc și rămân pe loc. Cum ziceam și data trecuta, tata e pățit înainte de noua lege a pensiilor, si nu e caz unic. El a avut cum sa își plătească avocat, sa se apere. Dar impresia mea din ce am citit în presa și ce am auzit din zona juridica e ca este o practica de a fura din banii unora și de a da altora.
Ati facut foarte bine ca ati contestat la Casa de Pensii , daca ati descoperit greseli in decizia de pensie . Daca insa s-a aplicat corect Legea , asa cum este ea , ati contestat degeaba . Da , Avocatul Poporului POATE contesta la Curtea Constitutionala , dar nu o va face decat daca , jurist fiind , va descoperi elemente de neconstitutionalitate in cuprinsul ei . Eu - nefiind jurist - nu ma pronunt pe ideea ca aceasta lege retroactiveaza , oarecum la fel s-a aplicat retroactiv si Legea 19/2000 , cand a inlocuit Legea 3/ 1977 ( care calcula valoarea pensiei ca procent din media salariilor din 5 ani consecutivi din ultimii 10 de cariera a pensionarului ) . Daca eu bine imi amintesc ( e mult de atunci ) , s-a impartit valoarea pensiei la valoarea unui punct de pensie si asa a reiesit punctajul in plata al fiecaruia , si cu el a ramas . Ideea ca se fura de la unii sa se dea altora e ridicola , nimeni nu are o suma la fondul de pensii din care primeste lunar bani , ci are un drept de a primi ritmic o suma . Si aceasta nu va fi diminuata . PS . Eu nu sunt jurist .
CHKa, utilizator