Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Am lucrat ca inginer minier ,m-am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Am lucrat ca inginer minier ,m-am pensionat în 2005 ...

Bună ziua. Am lucrat ca inginer minier ,m-am pensionat în 2005 pe vechea lege 19/2010 Mi-a venit decizia de pensie cu cuantumul scăzut, din cauza formulei de calcul ,bineînțeles numai beneficiez la anul de inflație.Am avut un drept câștigat, iar acum diminuat.,încălcându-se principiul de constituționalitate .Consider că legea 360/2023 trebuia aplicată celor ce iasă cu 01.09.2024,nu aplicată retroactiv. Chiar dacă se spune că rămâne cuantumul mai mare în plată, nu are acoperire legală ,oricând, noul guvern poate schimba cum dorește. Ce șansă am dacă contest decizia? Mulțumesc!
Nici una . Dvs. nu contestati decizia , ci legea . Ori , o contestatie depusa la Casa de Pensii , sau o actiune in justitie nu ar avea sorti de izbanda , ambele sunt tinute sa aplice legea in vigoare , fie ca e buna sau nu , fie ca e dreapta sau nedreapta . Ceea ce dvs. doriti s-ar putea face numai prin modificarea prevederilor legii in Parlament . Contactati un parlamentar pe care sa-l convingeti ca legea trebuie corectata , iar acesta poate depune o initiativa in acest sens la Parlament .