Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea in munca ! Va rog frumos sa ma ajutati cu un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea in munca ! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la cateva ...

Buna seara ! Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns la cateva intrebari
1..Am lucrat in perioada 1988-1998 cu conventie civila , platindu-se lunar impozit si sanatatea, programul era zilnic cu 8 ore de munca. Aceasta perioada, nu este considerata perioada asimilata la vechimea in munca? Nu se calculeaza 0,25 puncte pe fiecare an?
Cei care au studiat sau au efectuat stagiul militar , nu au platit nimic catre stat si totusi li se adauga 0,25 puncte pentru fiecare an .
2. In perioada 01 martie 2003 -01 iulie 2005 ,am avut un contract de munca nelimitat de 8 ore pe zi si un contract de munca nelimitat cu 7 ore pe zi. Pe aceasta perioada nu se cumuleaza vechimea in munca de la ambele contracte?
1. Munca prestata in baza unei conventii civile nu constituie vechime in munca si nici nu se plateau contributiile sociale ..asadar, nici stagiu de cotizare nu constituie.

2. Studiile universitare, Serviciul/stagiul militar = punctaj anual 25% din câştigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective

3. Vechimea in munca este aceeasi ca si pentru un singur c.i.m. , doar veniturile realizate se cumuleaza la pensie.