Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara vecinul meu are un pom acesta este fragar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara vecinul meu are un pom acesta este fragar care se ...

Buna seara vecinul meu are un pom acesta este fragar care se întinde până pe casa mea unde am montate și panouri fotovoltaice , acesta îmi dă voi să îl tai dar ca și contribuție financiară nu dorește să cotizeze cu nimic , încă o probleme prin crengile pomului trec firele de curent și de internet . Cei de la Electrica au zis să fac solicitare pentru oprirea de curent când se va face toaletarea pomului ei doar o să trimită o echipă pentru a supraveghea toaletarea pomului . Ce soluție ar fi pe cale juridică , nu mi se pare corect ca eu să plătesc tăierea pomului de pe proprietatea vecinului deși sunt dispus să cotizez și eu la plata însă el dorește ca eu să plătesc tot . De 2 ani zice ca tot face sesizare la Electrica pentru tăierea pomului .
Buna ziua

Din Codul Civil

Art. 613: Distanţa minimă pentru arbori
(1)În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2)În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.

Deci vecinul este cel care va trebui sa suporte costul integral, nu dvs.
Soluția e să vă judecați. Dvs nu-l puteți obliga să respecte legea, iar poliția nu se implică fiindcă ține de Codul Civil
adriandimitriu, utilizator