Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amandon familial
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amandon familial

Buna ziua! As dori sa va întreb unde as putea deschide proces sau depune plângere împotriva mamei mele ce m-a părăsit de la vârsta de 2 ani,tata fiind cu ea despărțit în fapt,dar ea neavând nici o legătură cu mine,din câte știu se încadrează la abandon familial și aș dori să îmi plătească daune morale și materiale daca se pune cazul. Mulțumesc pentru eventualele răspunsuri.
Nu puteți. Puteți să-i solicitați pensie de întreținere direct sau prin reprezentantul legal, în funcție de vârsta dvs.
Totuși având daune morale asupra mea, înțelegând faptul că am suferit în ultimii ani din cauza ei că tot credeam că se întoarce și ma va creste,nu pot face nimic înafara de pensia alimentara?

Adrian ALBU a scris:

Nu puteți. Puteți să-i solicitați pensie de întreținere direct sau prin reprezentantul legal, în funcție de vârsta dvs.

Ce vârstă aveți în primul rand?Contează pt a încerca să vă răspundem la întrebare..