Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cf .legii 360/2023 se mai face majorarea pensiei anual ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cf .legii 360/2023 se mai face majorarea pensiei anual pentru ...

Cf .legii 360/2023 se mai face majorarea pensiei anual pentru pensionarii care lucrează în continuare ? Tot prin cerere personală la Casa de pensii sau din oficiu ,de către soft ? Acestă rmajorare anuală se face până la o anumită vârstă a pensionarului sau nelimitat , până la 80, 90 de ani ? Multumesc
Da , pensia se recalculeaza ori de cate ori pensionarul duce la Casa de Pensii adeverinta de la angajator pentru perioada lucrata in plus . Deci , nu din oficiu . Nu exista limita de varsta .
CHKa, utilizator
Buna ziua

Recalcularea din oficiu a fost facuta deja pe baza informatiilor existente in sistem.

Aveti in continuare dreptul ca sa solicitati o data pe an recalcularea pentru adaugarea veniturilor obtinute ulterior datei de calculare initiala/datei ultimei recalculari.

Pentru aceasta recalculare trebuie sa faceti cerere personala ca si pana acum casei de pensii.

Nu exista limita de varsta. Daca lucrati sau obtineti venituri asigurate pana la 90 de ani puteti cere in fiecare an recalcularea
Deci pentru ianuarie -iulie 2024 nu mai se face cerere de recalculare la cerere pentru că s-a făcut din oficiu în cadrul Recalculării .

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Recalcularea din oficiu a fost facuta deja pe baza informatiilor existente in sistem.

Aveti in continuare dreptul ca sa solicitati o data pe an recalcularea pentru adaugarea veniturilor obtinute ulterior datei de calculare initiala/datei ultimei recalculari.

Pentru aceasta recalculare trebuie sa faceti cerere personala ca si pana acum casei de pensii.

Nu exista limita de varsta. Daca lucrati sau obtineti venituri asigurate pana la 90 de ani puteti cere in fiecare an recalcularea

Buna ziua

Verificati pe decizia de recalculare care este data. In mod normal data este 31 August 2024, deci s-au luat deja in considerare veniturile obtinute pana la 31 August.

Ar trebui sa scrie ceva similar cu "suma punctajelor anuale realizate la data de xx.xx.xxxx". Aceasta este data pana la care s-au luat in considerare veniturile suplimentare.