Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt presedintele unei scari dintr-un bloc de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt presedintele unei scari dintr-un bloc de apartamente. Avem ...

Sunt presedintele unei scari dintr-un bloc de apartamente. Avem o singura camera "comuna", pe care locatarii de la parter o folosesc pentru a-si usa hainele. Vreau sa folosesc acea camera exclusiv pentru uzul Asociatiei: incasari, arhive acte, sistem stocare camere. Imi trebuie acordul tuturor proprietarilor, sau este de ajuns o AGA in care sa obtin 50%+1?
Buna seara

Conform L196/2018:
Articolul 36
Schimbarea destinației proprietății comune este permisă cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiții:
a) numai dacă prin aceasta nu sunt lezate drepturile celorlalți coproprietari;
b) numai dacă prin aceasta nu se împiedică folosirea în condiții normale a condominiului de către toți proprietarii;
c) în baza acordului în scris al tuturor proprietarilor din condominiu;
d) după obținerea prealabilă a acordurilor, avizelor și autorizațiilor necesare prevăzute de legislația în vigoare, emise în condițiile legii de instituțiile/autoritățile abilitate în acest sens.

Deci daca acea camera este uscatorie, pentru a-i schimba destinatia si a putea fi folosita exclusiv de conducerea asociatiei (Presedinte, Comitet Executiv etc...) este nevoie de acordul scris al tuturor proprietarilor.