Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL LA MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL LA MOSTENIRE

Buna. sint Ionela.Sotul a fost casatorit cu o femeie insarcinata[nu cu el] La nastere a trecut copilul pe numele lui.Dupa 4 ani au divortat iar copila a ramas pe numele lui. Dorim sa stim daca are drept la mostenire , mama ei stiind binenteles cine este adevaratul tata.
VA MULTUMESC. ASTEPT RASPUNS
IONELA
Bineinteles, minora mosteneste pe parintele sau din certificatul de nastere.
Dacă în certificatul de naştere al copilului, fostul soţ al mamei este consemnat la numele tatălui, atunci copilul este moştenitor legal.
Copila chiar daca este din afara casatoriei va mosteni pe tatal sau,pentru ca acesta a recunoscut la nastere ca fiind copilul lui.
Daca exista siguranta ca nu este copilul lui atunci poate sa ceara un test de paternitate care sa dovedeasca acest lucru si in urma acestui test,constatandu-se ca nu exista legatura de rudenie intre cei doi parintele poate cere exheredarea acestuia prin testament,iar copilul urmand sa mosteneasca pe adevaratul tata.
Nu sintem siguri daca testamentul este valabil si se tine cont de el in Romania. Sotul meu spune ca ea era insarcinata in 4 luni cu alt barbat, cind a cunoscut-o el.
va multumesc ptr. raspuns .Sper sa rezolvam cu testul adn si sa dovedim adevarul.