Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test paternitate

Sotul meu a fost casatorit cu o femeie insarcinata in3-4 luni. la nasere a trecul fata pe numele lui.Dupa 4 ani au divortat dar fata a ramas pe numele lui. El este dinDEJ , si fata in virsta de vreo20 ani, cred ca este tot la Dej. Am dori sa stim cum putem face testul adn pentru a dovedi ca nu este fata lui si sa nu aiba nici un drept la mostenire.Se poate ca el sa deschida un proces? Cum ar putea sa o cheme la analize, deoarece nu s-au vazut de 15 ani.
va multumesc
poate cineva sa ne ajute cu un raspuns la aceasta intrebare?
Actiunea in tagaduirea paternitatii se prescrie in termen de 3 ani de la data nasterii copilului. Pentru sotul mamei, termenul curge de la data la care a luat cunostinta de nasterea copilului