Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Cum intabulez o casa extinsă/modificata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Cum intabulez o casa extinsă/modificata pentru care ...

Buna ziua,

Cum intabulez o casa extinsă/modificata pentru care am autorizație de construcție? Apreciez ca ar trebui sa fie cea mai simplă varianta, dar nu reușesc sa găsesc niciun răspunsul clar.

Multumesc,
Daca aveți deja o documentație cadastrala, ar trebui sa o reactualizati cu noua suprafață, după care, împreună cu autorizația de construire/extindere și cu procesul verbal de recepție, va puteți face intabularea.
Am acte de proprietate, cartea funciară pentru casa înainte de modificare, proiectul pentru modificare si extindere cu expertiza tehnica, studiu geotehnic - la asta va referiți prin documentația cadastrală?
Cum reactualizez cu noua suprafață?
Multumesc
La schița/ desenul imobilului întocmit de un cadastrist.
Trebuie sa luați legătura cu unul, sa vina la fața locului sa măsoare și tot el vă face și intabularea, dacă ii solicitați.
Mai intai sa aveti receptia facuta la lucrarile autorizate.
DinuX, utilizator