avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita de virsta!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita de virsta!

Bună ziua!
Va rog un răspuns pentru pensionare,în următoarea situație:bărbat,născut în decembrie 1969, cu 30 de ani vechime din care 10 ani în grupa 1,cind are dreptul la pensionare limita de virsta(bănuiesc ca pentru pensia anticipata nu îndeplinește condițiile de stagiu)?
Va mulțumesc anticipat,celor care ma puteți ajuta!
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Septembrie 2024
ghici_2013, utilizator
Cel mai recent răspuns: ghici_2013 , utilizator 20:05, 7 Septembrie 2024
Limită de vârstă la ,60 ani dacă îndeplinește condiția de stagiu complet contributiv de 35 ani.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie CRISTIAN N-I CRISTIAN N-I Buna ziua , ma bate tatal meu la cap sa ma interesez daca nascut in 1960 cu 30 de ani si 2 luni vechime in campul muncii din care 16 ani si 6 luni lucrati in ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa a ii-a modificat 2014 a legii nr. 380/2013 ContSters307950 ContSters307950 O persoana are vechime efectiva in munca de 23 de ani + grupa a II-a= 30 de ani.(pana in anul 2001). Aceasta are varsta de 56 de ani. Legea pentru grupa a II ... (vezi toată discuția)