Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptia in cazul ratelor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptia in cazul ratelor

In anul 2003 s-a incheiat un contract cu o firma pt electronice. in 28.11.2007 era ultima rata pt acest credit. termenul de prescriptie se calculeaza pt fiecare rata in parte sau de la ultima rata (cea din 28.11.2007)?
Se calculeaza de la ultima plata. Daca creditorul a facut anumite acte de executare de natura sa intrerupa sau sa suspende termenul de prescriptie atunci apar anumite siscutii..
Da, asa este.
Va fi un termen pentru fiecare rata insa termenul se va intrerupe prin plata uneia de fiecare data..