Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Obligatiile de securitate ale spitalelor privind ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Obligatiile de securitate ale spitalelor privind prevenirea infectiilor ...

Obligatiile de securitate ale spitalelor privind prevenirea infectiilor asociate asistentei medicale sunt obligatii de rezultat sau de mijloace?
Eu nu sunt jurist , iar daca termenii in care ati pus intrebarea sunt juridici , presupun ca veti primi un raspuns bazat pe legi . Dar , daca va referiti la infectiile nosocomiale , sa stiti ca nu exista in lume vreun spital , oricat de performant , care sa le poata evita in proportie de 100% , si asta e un fapt cunoscut si acceptat oriunde . Obligatiile , procedurile spitalelor sunt trecute in regulamente , ordine , etc. si , daca le-a respectat - asta este … Nesansa pacientului …
CHKa, utilizator
Detaliati, ce sunt obligatii de rezultat fata de rezultate de mijloace ? Va referiti la rezultatul masurilor intreprinse de spital pentru a evita imbolnaviri suplimentare ? Va referiti la echipamente folosite pentru prevenirea imbolnavirilor suplimentare ? Va referiti la politica in general/ proceduri, a unui spital, legat de imbolnaviri suplimentare ?