Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog sa ma ajutati cu un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog sa ma ajutati cu un sfat

Bună ziua.
Am cumpărat la sfârșitul lunii aprilie un teren cu două case, una bătrânească și una mai noua, despre care proprietara susținea că nu are nicio hârtie/ act pe ea. În contractul de vânzare cumpărare este specificată doar cea bătrânească, la fel cum era in contractul dintre parinti si proprietara. Gandindu-ne că cea de-a doua a fost construită ilegal, fără autorizație, vom intra noi în legalitate ulterior. Problema este că am fost la primărie și ni s-a comunicat că apare în registrul agricol cea de-a doua casă . Mai mult decat atat, este emisa o autorizatie de constructie in 2003, dar pe numele parintilor proprietarei.
Va rog sa ma sfatuiti despre cum am putea deveni noi proprietarii legali ai casei.
Avieritei Diana, utilizator