avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua Am facut o mare prostie. Am baut niste vin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a ...

Buna ziua
Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a venit de dor ideea sa merg la mormintele parintilor. Pe drum m-a oprit politia. Am avut 0,6mg/l in aerul expirat. Am mers la recoltarea de probe si urmeaza sa primesc rezultatele. Nu am comis accident, drumul era pustiu, dar mai grav este ca in urma cu 10 ani am avut o problema asemanatoare. Atunci am refuzat recoltarea de probe, dar am avut un avocat bun si nu am fost inchis, dar am efectuat ore in folosul comunitatii.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca la judecata de acum se va tine cont de greseala veche si voi fi condamnat la inchisoare.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Constructor2024 , utilizator 09:41, 10 Septembrie 2024

Teoretic, ar trebui să fi intervenit reabilitarea pt fapta anterioară.
Nu este exclusă condamnarea pt fapta nouă, dar cel mai probabil nu va fi cu executare în regim de detenție.
Însă, în funcție de apărarea pe care va veți face o, există posibilitatea unei soluții care să nu fie de condamnare.

Constructor2024 a scris:

Buna ziua
Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a venit de dor ideea sa merg la mormintele parintilor. Pe drum m-a oprit politia. Am avut 0,6mg/l in aerul expirat. Am mers la recoltarea de probe si urmeaza sa primesc rezultatele. Nu am comis accident, drumul era pustiu, dar mai grav este ca in urma cu 10 ani am avut o problema asemanatoare. Atunci am refuzat recoltarea de probe, dar am avut un avocat bun si nu am fost inchis, dar am efectuat ore in folosul comunitatii.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca la judecata de acum se va tine cont de greseala veche si voi fi condamnat la inchisoare.
Va multumesc!

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier, alcoolemie drakulageof drakulageof buna ziua as avea si eu o intrebare! intr-o seara am fost implicat eu si un prieten intr-un accident rutier eu sunt de vina si partea nasoala este ca am si ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan... ContSters323118 ContSters323118 Buna ziua! Am fost prins in timp ce conduceam un autovehicul cu o alcoolemie in aerul expirat 0,57 mg/l, noaptea.. pe un drum slab circulat, practic nu era ... (vezi toată discuția)
Permis anulat csikimonica csikimonica Buna ziua. Sotul meu a fost oprit la un control de rutina, aproape de casa, in jurul orei 23.20 pe data de 28.01.2016, cu o alcoolemie de 1,03 la mie in aerul ... (vezi toată discuția)