Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua Am facut o mare prostie. Am baut niste vin ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a ...

Buna ziua
Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a venit de dor ideea sa merg la mormintele parintilor. Pe drum m-a oprit politia. Am avut 0,6mg/l in aerul expirat. Am mers la recoltarea de probe si urmeaza sa primesc rezultatele. Nu am comis accident, drumul era pustiu, dar mai grav este ca in urma cu 10 ani am avut o problema asemanatoare. Atunci am refuzat recoltarea de probe, dar am avut un avocat bun si nu am fost inchis, dar am efectuat ore in folosul comunitatii.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca la judecata de acum se va tine cont de greseala veche si voi fi condamnat la inchisoare.
Va multumesc!

Teoretic, ar trebui să fi intervenit reabilitarea pt fapta anterioară.
Nu este exclusă condamnarea pt fapta nouă, dar cel mai probabil nu va fi cu executare în regim de detenție.
Însă, în funcție de apărarea pe care va veți face o, există posibilitatea unei soluții care să nu fie de condamnare.

Constructor2024 a scris:

Buna ziua
Am facut o mare prostie. Am baut niste vin si mi-a venit de dor ideea sa merg la mormintele parintilor. Pe drum m-a oprit politia. Am avut 0,6mg/l in aerul expirat. Am mers la recoltarea de probe si urmeaza sa primesc rezultatele. Nu am comis accident, drumul era pustiu, dar mai grav este ca in urma cu 10 ani am avut o problema asemanatoare. Atunci am refuzat recoltarea de probe, dar am avut un avocat bun si nu am fost inchis, dar am efectuat ore in folosul comunitatii.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca la judecata de acum se va tine cont de greseala veche si voi fi condamnat la inchisoare.
Va multumesc!

Multumesc!