Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună seara.Am un dosar penal cu o vecina din ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună seara.Am un dosar penal cu o vecina din Februarie,de atunci ...

Bună seara.Am un dosar penal cu o vecina din Februarie,de atunci și pana în prezent nu sa dat drumul la dosar către procuratura.Am fost și am întrebat de dosar și prima data mi-au spus ca nu au dat drumul din motiv ca sa schimbat procuroarea,este noua și vezi doamne se mișcă mai încet,ieri am mers din nou și nu ma primit sectoristul,era iesit,ok ,dar mia transmis ca dosarul este în lucru.Serios!Menționez ca este vb despre distrugere, sau luat declarații,am atașat la dosar înregistrările video ,de 2 luni este liniște, dar nu înțeleg de ce încă este în lucru dosarul meu.Intrebarea mea este :
-Pot face o cerere scrisa către procuratura pt a obține o informație despre acel dosar,sau măcar sa se știe de existenta acelui dosar .Am număr de înregistrare.Va mulțumesc!

Puteți face, însă nu vă faceți mari speranțe.
Faceți o cerere de urgentare.
Dacă nu se întâmplă nimic în termen de 1 an de la depunerea plângerii, aveți posibilitatea formulării unei contestații privind durata procesului la judecătorie și atunci judecătorul de drepturi și libertăți va fixa un termen pentru procuror pentru finalizarea cercetărilor.

Zegreanu a scris:

Bună seara.Am un dosar penal cu o vecina din Februarie,de atunci și pana în prezent nu sa dat drumul la dosar către procuratura.Am fost și am întrebat de dosar și prima data mi-au spus ca nu au dat drumul din motiv ca sa schimbat procuroarea,este noua și vezi doamne se mișcă mai încet,ieri am mers din nou și nu ma primit sectoristul,era iesit,ok ,dar mia transmis ca dosarul este în lucru.Serios!Menționez ca este vb despre distrugere, sau luat declarații,am atașat la dosar înregistrările video ,de 2 luni este liniște, dar nu înțeleg de ce încă este în lucru dosarul meu.Intrebarea mea este :
-Pot face o cerere scrisa către procuratura pt a obține o informație despre acel dosar,sau măcar sa se știe de existenta acelui dosar .Am număr de înregistrare.Va mulțumesc!

Va mulțumesc!

Duca Oana a scris:

Puteți face, însă nu vă faceți mari speranțe.
Faceți o cerere de urgentare.
Dacă nu se întâmplă nimic în termen de 1 an de la depunerea plângerii, aveți posibilitatea formulării unei contestații privind durata procesului la judecătorie și atunci judecătorul de drepturi și libertăți va fixa un termen pentru procuror pentru finalizarea cercetărilor.

Zegreanu a scris:

Bună seara.Am un dosar penal cu o vecina din Februarie,de atunci și pana în prezent nu sa dat drumul la dosar către procuratura.Am fost și am întrebat de dosar și prima data mi-au spus ca nu au dat drumul din motiv ca sa schimbat procuroarea,este noua și vezi doamne se mișcă mai încet,ieri am mers din nou și nu ma primit sectoristul,era iesit,ok ,dar mia transmis ca dosarul este în lucru.Serios!Menționez ca este vb despre distrugere, sau luat declarații,am atașat la dosar înregistrările video ,de 2 luni este liniște, dar nu înțeleg de ce încă este în lucru dosarul meu.Intrebarea mea este :
-Pot face o cerere scrisa către procuratura pt a obține o informație despre acel dosar,sau măcar sa se știe de existenta acelui dosar .Am număr de înregistrare.Va mulțumesc!