Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... talharie in doi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

talharie in doi

la o altercatie 2 baieti lau batut pe un altul si ia luat suma de 80 de lei si cateva cutii cu petarde.ei akm sunt in prelungirea arestului arestului preventiv unul dintre ei vrea sa isi ia fapta asupra lui se poate?celalalt scapa??/cum trebuie procedat in fata instantei??
va multumes
Pedeapsa pt. adulti este de 7-20 ani, ca s-a modificat articolul in 2002! Pt. minori, jumatate. DACA SE POARTA BINE, COLABOREAZA SI FAC TOTUL CA SA REPARE PREJUDICIUL, pot lua cu suspendare, nu daca perseveraza in infractionalitate. Deci, grija mare! (Suspendare se poate da pt. pedepse sub 4 ani.)
Pentru infractiunea de talharie savarsita in aceasta modalitate se aplica pedeapsa cu executare in marea majoritate a cazurilor.
Trebuie ca apararea sa convinga instanta sa se aplice cu suspendare.
Poate face apel parchetul si sa se admita apelul acestuia.Este un drum lung...