avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ani lucrati doar 10 ce fac...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ani lucrati doar 10 ce fac...

Bună ziua, pentru 10 ani lucrați nu mi se acorda pensie,pot da statul în judecata sa îmi returneze contribuția plătită de mine pentru cei 10 ani ?
Ultima modificare: Miercuri, 11 Septembrie 2024
2234, utilizator
Cel mai recent răspuns: BogdanGri , utilizator 10:28, 11 Septembrie 2024
Nu, nu veți avea câștig de cauză dacă veți da statul în judecată.
Ca să beneficiați de pensie trebuia să munciți minim 15 ani.
Ultima modificare: Miercuri, 11 Septembrie 2024
Dapix, utilizator
Buna ziua

Nu are nici un rost sa faceti asta, sansele de castig sunt nule pentru ca nu exista nici o prevedere legala care premite returnarea contributiilor platite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie comunitara scorilo07 scorilo07 cu 12 ani munciti in romania si alti 10 in spania as putea lua o pensie in momentul implinirii varstei de pensionare?;);):help: (vezi toată discuția)
Pensie pentru munca in strainatate morosanucarmen morosanucarmen In Ungaria, pentru a putea beneficia de pensie, trebuie sa contribui min. 15 ani. Daca o persoana a lucrat in Romania 20 de ani iar in Ungaria numai 10 ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la pensia sociala minima garantata? Ciprian767 Ciprian767 Buna ziua si va multumesc anticipat pentru timpul acordat.As dori sa aflu si eu daca am dreptul la pensia sociala minima avind in vedere ca sunt incadrat la ... (vezi toată discuția)