Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de mostenire la decesul tatalui,copil nascut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de mostenire la decesul tatalui,copil nascut inafara casatoriei si recunoscut ulterior

copilul din afara casatoriei are drept la mostenire dupa decesul parintelui, care sunt condiíile?
Pintea Liliana, utilizator
Copilul mosteneste indiferent ca e din căsătorie sau din afara. Condiția e sa accepte mostenirea expres sau tacit în termen de un an de la decesul părintelui.
gi-jane2, moderator