Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contab prest serv
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contab prest serv

firma la care m-am angajat ....face confectii ptr o alta firma, firma ptr care lucram ne trimite marfa cu aviz( ct 8032), adica parti tricotate (ptr sa le calcam, sa le incheiem, tivim etc), eu ce acte tb sa fac????? noi le facturam manopera ptr servicii..
Buna ziua!
Dvs. trebuie sa aveti incheiat un contract de manopera, calcat, cusut, tivit... +lista preturi manopera pentru fiecare operatiune - cu cealalta firma. La final, facturati manopera. Atentie, pe avizul cu care primiti partile tricotate trebuie sa fie scris ca marfa este pentru prelucrare si nu se factureaza, se returneaza.
Va doresc succes!
multumesc pt raspuns, eu mai tb sa-i fact aviz exp sau ajunge doar fact?; pt partile tricotate primite cu aviz, tb sa fac receptie?
Daca trimiteti marfa odata cu factura, nu este nevoie si de aviz. Daca o trimiteti fragmentat si faceti ulterior factura, trebuie aviz.
Se face receptia partilor tricotate primite cu aviz si se transmit in lucru la atelier, sectie....
O zi buna!