Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie - obținerea adeverințelor. Doresc să aplic ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie - obținerea adeverințelor. Doresc să aplic pentru obținerea pensiei și am nevoie de adeverința ...

Doresc să aplic pentru obținerea pensiei și am nevoie de adeverința care să-mi ateste anii de muncă. Am luat legătura cu deținătorul autorizat al arhivei firmei unde am lucrat. Mi-a răspuns, am plătit factura proformă iar acum aștept de câteva luni bune ( 8 luni) să primesc adeverința. I-am sunat de n ori, le-am trimis e-mailuri. Ei zic ca din motive independente de ei termenul de soluționare a cererilor s-a decalat. A trecut aproape un an. Ce pot să fac să obțin mai repede adeverința?

Vă mulțumesc anticipat
Tuscaloosa, utilizator
Legea nr.16/1996
art.29
(1) Creatorii ori deținătorii de documente sau, după caz, succesorii în drepturi ai acestora sunt obligați să elibereze, potrivit legii, în termen de maximum 60 de zile calendaristice, la cererea persoanelor fizice și a persoanelor juridice, depusă în format letric sau în format electronic, certificate, adeverințe, copii și extrase de pe documentele pe care le creează ori le dețin, inclusiv de pe cele pentru care nu sa împlinit termenul prevăzut la art. 13, dacă acestea se referă la drepturi care îl privesc pe solicitant.
.....

Nerespectarea obligației prevăzute la art. 29 alin. (1) constitutie contravenție care se sancționează cu amendă de la 1.000 lei la 25.000 lei de către împuterniciții Arhivelor Naționale și, după caz, ai serviciilor județene ale Arhivelor Naționale.