Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua.Am o nelămurire și va rog să mă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua.Am o nelămurire și va rog să mă ajutați.Am lucrat ...

Bună ziua.Am o nelămurire și va rog să mă ajutați.Am lucrat cu contract part time timp de două luni.Sunt diagnosticata cu cancer și doresc sa vă întreb dacă sunt plătită 100% deoarece sunt in concediu medical.Am întrebat la locul de munca și mi s a spus că nu iau niciun ban.Va mulțumesc!
Pentru a beneficia de concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, persoanele trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:
a) să îndeplinească stagiul minim de asigurare necesar deschiderii drepturilor;
b) să prezinte adeverința eliberată de plătitorul de indemnizații din care să reiasă numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 luni, după caz.

Stagiul minim de asigurare pentru acordarea drepturilor prevăzute de lege este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, în condițiile prevăzute în normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență.

Ce refuz au invocat pentru neplata ?