avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine Constituției ...

Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine Constituției ? a fost pusă în vigoare cu data de 01.09.2024 ,iar recalcularea, în luna august, înainte de aplicarea legii Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 11:58, 15 Septembrie 2024
Recalcularea nu s-a facut in august , ci se face de vreo doi ani , de pe vremea Ralucai Turcan ca Ministru al Muncii ( atunci au denumit-o re-evaluare ) . Si s-a facut tocmai in pregatirea aplicarii noului mod de calcul . Daca exista elemente de neconstitutionalitate , acesta nu e unul dintre ele . PS. Luati in considerare ca eu nu sunt jurist .
Ultima modificare: Duminică, 15 Septembrie 2024
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este constitutionala legea 360/2023 prin neluarea in calcul la ... nonebaronea nonebaronea Este constitutionala legea 360/2023 prin neluarea in calcul la puncte de stabilitate a anilor lucrati dupa pensionare inainte de 1-09-2024 cand a intrat in ... (vezi toată discuția)
Am iesit la pensie conform legii 263 in anul 2009. la calcularea ... stereciu ion stereciu ion Am esit la pensie comform legii 263 in anul 2009. La calcularea punctajului sa luat in calcul salariul tarifar din cartea de munca.In 2022 am depus la casa de ... (vezi toată discuția)