Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine Constituției ...

Aplicarea legii 360/2023 , retroactiv, nu contravine Constituției ? a fost pusă în vigoare cu data de 01.09.2024 ,iar recalcularea, în luna august, înainte de aplicarea legii Mulțumesc!
Recalcularea nu s-a facut in august , ci se face de vreo doi ani , de pe vremea Ralucai Turcan ca Ministru al Muncii ( atunci au denumit-o re-evaluare ) . Si s-a facut tocmai in pregatirea aplicarii noului mod de calcul . Daca exista elemente de neconstitutionalitate , acesta nu e unul dintre ele . PS. Luati in considerare ca eu nu sunt jurist .
CHKa, utilizator