Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Neprezentare la proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Neprezentare la proces

Buna ziua,
Ce se intampla daca persoana parata nu se prezinta la proces (din rea vointa)? Se amana procesul sau se judeca in lipsa? Cate termene se poate amana?

Multumesc anticipat
La primul termen de judecata in care se constata lipsa nejustificata,instanta dispune amanarea si acorda termen.
Daca si la cel de-al doilea termen de judecata se constata lipsa nejustificata ,
instanta poate dispune aducerea cu mandat.
In final dupa epuizarea procedurii legale,paratul nu se prezinta,instanta dispune judecarea in lipsa.
Daca este legal indeplinita procedura de citare procesul isi urmeaza cursul idiferent daca paratul se prezinta sau nu. (paratul nu e obligat sa se prezinte/sa se apare. E treaba lui daca vrea sau nu sa o faca).

@ynocentta.

Eu n-am vazut PARAT adus cu mandat. Si fac de vreo 10 anisori avocatura.

- daca aveti vreo treaba cu dreptul, puneti-va numele aici si asumati-va aberatiile scrise sub el.
- daca nu, abtineti-va. Pentru ca-i suficient sa scrieti sub @ynocentta pentru a va suporta noi ...minunile scrise pe forum.
romascanu, moderator
Multumesc frumos de raspunsuri!!! Si mai astept si alte pareri avizate.
Are dreptate colega Romascanu, procesul se judeca indiferent daca paratul se prezinta sau , bineinteles daca procedura de citare este legal indeplinita.
Niciodata paratul nu poate sa fie obligat sa se prezinte la proces....este optiunea sa daca nu doreste sa se apere. Procesul se va judeca in lipsa acestuia daca a fost legal citat.