Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - apartament achizitionat prin programul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - apartament achizitionat prin programul "Prima casa"

Buna ziua !
Am divortat de sotul meu in martie 2022. Partajul inca nu a fost facut. Avem decat un apartament achizitionat prin Prima casa in aprilie 2013. Ma puteti ajuta va rog cu cateva informatii legate de acest aspect?
La plata ratelor am contribuit amandoi pana sa divortam ,iar din prima luna de dupa divort am platit singura toate ratele, fond de garantare, asigurarea casei si a bancii ( in legatura cu acest apartament) pana in prezent. In caz de proces pt partaj as avea sanse sa imi recuperez partea pe care am platit-o in contul lui pe toata perioada de dupa divort? Se iau in considerare extrasele de cont pt plata ratei pe care le detin avand in vedere ca sotul este titular de credit?
Multumesc!
Buna ziua,
Ar trebui sa faceti partajul cand mai repede. Ratele platite pot fi justificate ca fiind platite de catre dvs prin documentele care sovedesc acest fapt. Apelati la un avocat.