Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... PUZ casa fara Autorizatie Constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

PUZ casa fara Autorizatie Constructie

Buna ziua, am o casa construita fara autorizatie de constructie ( teren proprietate ), situata intr-o zona in care pamantul este calificat drept "Spatiu Verde". Am depus, impreuna cu 8 vecini ( care nu au constructii pe parcele) o cerere de PUZ la Primarie. Acolo s-a aprobat Avizul de Oportunitate in Ianuarie 2024 pentru acest demers dar la Arhitectul Sef mi se spune acum ca nu pot fi parte din acest PUZ daca am o constructie ilegala acolo. Vreau sa va intreb daca este intemeiata respingerea iar daca da, cum as putea intra in legalitate ( cu PUZ sau fara ). Multumesc.
În legalitate intrați obținând in Certificat de edificare de la primărie. Veți plăti un proiect, câțiva verificatori și o amendă. Un arhitect vă descurcă