avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprapunere terenuri in CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprapunere terenuri in CF

OCPI a facut o intabulare gresita, in sensul ca a suprapus un teren peste terenil meu. Am cerut la OCPiI rectificare carte funciara, am ajuns si in instanta si degeaba. Greseala este a OCPI ptr ca a intabulat acel teren in baza unui titlu de proprietate emis in fals si a documentatiei aferente acestui titlu fals. Eu acum ce actiune sa mai fac oare in instanta ? In trecut am cerut in instanta anulare titlului fals de proprietate, mi s-a respins, acum am cerut rectificarea pe cale administrativa, iar mi s-a respins, am facut plangere la judecator, s-a respins si asta; ma ajutati va rog informativ cu ce tip de actiune sa mai fac, ca nu mai stiu cum sa procedez. Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: sorana_g , utilizator 05:59, 21 Septembrie 2024
Buna ziua

Doar sa vorbiti cu un avocat care sa verifice actele dvs precum si solutiile proceselor pe care le-ati avut.

Este vorba de o suprapunere reala (adica altcineva are titlu de proprietate pt terenul dvs sau pentru o parte din terenul dvs? Sau virtuala (suprapunere numai la nivel de documentatie cadastrala)?

Din ce spuneti ma gandesc ca e vorba de o suprapunere reala si atunci situatia e complicata, mai ales ca spuneti ca ati avut proces pt anularea acelui titlu care sustineti ca este fals si ati pierdut. Conteaza foarte mult motivul pentru care ati pierdut.
Da este reala suprapunerea.

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Doar sa vorbiti cu un avocat care sa verifice actele dvs precum si solutiile proceselor pe care le-ati avut.

Este vorba de o suprapunere reala (adica altcineva are titlu de proprietate pt terenul dvs sau pentru o parte din terenul dvs? Sau virtuala (suprapunere numai la nivel de documentatie cadastrala)?

Din ce spuneti ma gandesc ca e vorba de o suprapunere reala si atunci situatia e complicata, mai ales ca spuneti ca ati avut proces pt anularea acelui titlu care sustineti ca este fals si ati pierdut. Conteaza foarte mult motivul pentru care ati pierdut.

Da, este reala suprapunerea.

sorana_g a scris:

Da este reala suprapunerea.

BogdanGri a scris:

Buna ziua

Doar sa vorbiti cu un avocat care sa verifice actele dvs precum si solutiile proceselor pe care le-ati avut.

Este vorba de o suprapunere reala (adica altcineva are titlu de proprietate pt terenul dvs sau pentru o parte din terenul dvs? Sau virtuala (suprapunere numai la nivel de documentatie cadastrala)?

Din ce spuneti ma gandesc ca e vorba de o suprapunere reala si atunci situatia e complicata, mai ales ca spuneti ca ati avut proces pt anularea acelui titlu care sustineti ca este fals si ati pierdut. Conteaza foarte mult motivul pentru care ati pierdut.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate - se poate contesta intabularea unei parcele? ContSters206369 ContSters206369 buna seara... pe scurt: detin un teren , pus in posesie in 1991, cu titlu de proprietate , dar nu am facut intabulare pe el , ...vecinii mei au intabulat ... (vezi toată discuția)
Pot face o sesizare (reclamatie) ocpi-lui? iuliy iuliy am un teren la care nu am cadastru. vecinul a facut cadastru pe terenul meu.(sa abatut de la locul lui cu 23.65 m). am depus actele pt cadastru stiind ca va ... (vezi toată discuția)
Suprapunere reala terenuri leona777 leona777 Doua persoane proprietare cu acte pe acelasi teren. Eroarea apartine OCPI ca nu a verificat la a doua intabulare daca nu cumva exista suprapunere. Am cerut in ... (vezi toată discuția)