Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o mașină. O parte ...

Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o mașină. O parte din bani au fost luați cu împrumut de la bancă, iar o parte ai fost bani din darurile de la nuntă. Când i-am pus în cont, doamna de la bancă a spus că nu trebuie sa declarăm proveniența lor, întrucât sunt sub 10.000 e. Acum am probleme cu soțul și am plecat de acasă.
Vă adresez două întrebări:
1. Dacă iau cheia de rezervă de la mașină fără ca soțul să știe, pentru a mă asigura că soțul o să recunoască proveniența celor 10.000 e, pot avea ceva probleme cu politia?
2. În cazul în care divorțăm credeți că voi primii partea mea de bani dacă soțul nu recunoaște proveniența lor?
Vă mulțumesc!
Bunul e prin lege comun, deci o sa il partajați. Puteti lua cheia de rezerva ca e și bunul dvs.
gi-jane2, moderator
Este un bun comun. Prpveniența banilor o puteți dovedi prin alte mijloace de probă nu prin luarea cheii de rezervă.
Îmi este teamă că vinde mașina. Mă gândesc că așa îl pot împiedica. Contractul de vânzare cumpărare a fost încheiat pe numele lui.

Adrian ALBU a scris:

Este un bun comun. Prpveniența banilor o puteți dovedi prin alte mijloace de probă nu prin luarea cheii de rezervă.

Choar dacă vinde mașina dvs aveți dreptul la 1/2 fin valoarea ei. Va fi obligat dă vă achite banii.
Vă mulțumesc!

Adrian ALBU a scris:

Choar dacă vinde mașina dvs aveți dreptul la 1/2 fin valoarea ei. Va fi obligat dă vă achite banii.