avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o mașină. O parte ...

Bună seara, eu și soțul meu am cumpărat o mașină. O parte din bani au fost luați cu împrumut de la bancă, iar o parte ai fost bani din darurile de la nuntă. Când i-am pus în cont, doamna de la bancă a spus că nu trebuie sa declarăm proveniența lor, întrucât sunt sub 10.000 e. Acum am probleme cu soțul și am plecat de acasă.
Vă adresez două întrebări:
1. Dacă iau cheia de rezervă de la mașină fără ca soțul să știe, pentru a mă asigura că soțul o să recunoască proveniența celor 10.000 e, pot avea ceva probleme cu politia?
2. În cazul în care divorțăm credeți că voi primii partea mea de bani dacă soțul nu recunoaște proveniența lor?
Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 18:47, 23 Septembrie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul e prin lege comun, deci o sa il partajați. Puteti lua cheia de rezerva ca e și bunul dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Septembrie 2024
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Este un bun comun. Prpveniența banilor o puteți dovedi prin alte mijloace de probă nu prin luarea cheii de rezervă.
Îmi este teamă că vinde mașina. Mă gândesc că așa îl pot împiedica. Contractul de vânzare cumpărare a fost încheiat pe numele lui.

Adrian ALBU a scris:

Este un bun comun. Prpveniența banilor o puteți dovedi prin alte mijloace de probă nu prin luarea cheii de rezervă.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Choar dacă vinde mașina dvs aveți dreptul la 1/2 fin valoarea ei. Va fi obligat dă vă achite banii.
Vă mulțumesc!

Adrian ALBU a scris:

Choar dacă vinde mașina dvs aveți dreptul la 1/2 fin valoarea ei. Va fi obligat dă vă achite banii.

Alte discuții în legătură

Banii de nunta partaj andreiionel andreiionel Am avut in anii de casnicie atat o nunta cat si botez. parintii mei au contribuit cu o suma de bani de fapt jumatate din suma. stiu ca ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de un sfat ela_79 ela_79 Sunt casatorita de ceva timp si avem un copil. Eu inainte de casatorie am avut un apartament, o masina, bani in cont, toate pe numele meu. Sotul meu nu are ... (vezi toată discuția)
Depozit bancar, clarificari ralgal ralgal Buna ziua, As dori sa deschid un depozit bancar cu banii primiti la nunta in urma cu cateva luni. Puteti sa imi spuneti 1. Care este suma maxima pe care ... (vezi toată discuția)